Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
На конференції «Вступ України до ЄС: формування трансформаційного порядку денного», яка відбулася 7 лютого 2025 року у Києві, виконувач обов’язків Голови Вищої ради правосуддя Дмитро Лук’янов наголосив, що широке залучення Урядом України представників органів судової влади до переговорного процесу щодо вступу України до Європейського Союзу демонструє усвідомлення необхідності враховувати позицію суддів і працівників органів правосуддя стосовно реформування судової влади. Це є свідченням того, що євроінтеграція України будується на принципах співпраці, прозорості та дотримання демократичних стандартів.
Дмитро Лук’янов зазначив, що близько шести місяців тривала підготовка до двосторонніх зустрічей з Європейською Комісією в Брюсселі в межах переговорного розділу 23 «Судова влада та основоположні права», а також більше п’яти місяців – розроблення проєкту Дорожньої карти з верховенства права.
Доповідач розповів, що до підготовки перемовин з Єврокомісією та проєкту Дорожньої карти були залучені також Конституційний Суд України, Верховний Суд, Вищий антикорупційний суд, Вища кваліфікаційна комісія суддів України, Національна школа суддів України, Державна судова адміністрація України та інші органи судової влади. Це є важливим кроком до забезпечення інклюзивності реформ, зміцнення верховенства права та гарантування незалежності судової системи відповідно до європейських стандартів.
Дмитро Лук’янов зауважив, що за результатами скринінгу Європейська Комісія підготувала звіт щодо відповідності законодавства України праву ЄС по кожному переговорному кластеру, в якому Єврокомісія відзначила прогрес та високий рівень підготовки України у впровадженні реформ, але наголосила на необхідності продовження зусиль для досягнення повної відповідності критеріям членства в ЄС. Зокрема, важливо забезпечити незалежність, якість та ефективність судової системи України.
Спікер зауважив, що майже завершено розроблення проєкту Дорожньої карти з верховенства права – документа, у якому Україна визначить ключові реформи в судовій сфері та встановить строки їх реалізації. Важливим є не лише підготовка проєкту цього документа, а й урахування можливості реалізації визначених у ньому завдань, адже це буде основою для моніторингу прогресу України з боку Європейської Комісії.
Доповідач виокремив дві проблеми, які найбільше турбують суддів:
1) незадовільний стан фінансування судової системи, зокрема через недотримання вимог Конституції України та процедур Бюджетного кодексу щодо визначення видатків на утримання судів з урахуванням пропозицій Вищої ради правосуддя. Це призводить до низького рівня оплати праці працівників апаратів судів та зниження на третину доходів суддів через штучне визначення з 2021 року окремого розміру прожиткового мінімуму для базового розміру посадового окладу судді;
2) надмірний рівень судового навантаження, спричинений значним кадровим дефіцитом у судах першої та апеляційної інстанцій, що призводить до нерівномірності навантаження до 10–20 разів. Шляхами вирішення цієї проблеми має стати оптимізація мережі судів, запуск дієвого механізму добору суддів, подолання кадрової кризи, а також створення сучасної електронної системи судочинства, яка забезпечить прозорість і доступність правосуддя для громадян і зручність для суддів.
Дмитро Лук’янов наголосив, що усі реформи та позитивні зміни в судовій системі можуть опинитися під загрозою в разі зупинення роботи Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України через втрату кворуму. Такий сценарій матиме катастрофічні наслідки для реалізації всіх заходів щодо удосконалення судової системи, подолання кадрової кризи та успішної інтеграції України до ЄС.
Саме тому важливо не допустити повторення помилок 2019–2023 років, коли ВРП та ВККСУ тривалий час були неповноважними, і на законодавчому рівні закріпити дієвий механізм для забезпечення інституційної безперервності діяльності зазначених органів відповідно до європейських стандартів.
На конференції виступили: Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук, Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції – Міністр юстиції України Ольга Стефанішина, заступниця Керівника Офісу Президента України Ірина Мудра, Посол Литви в Україні Інга Станітє-Толочкєнє, заступник Посла Німеччини в Україні Maксиміліан Раш, заступник Голови Представництва ЄС в Україні Ремі Дюфло, депутати Верховної Ради, представники інших органів державної влади, громадянського суспільства.